Şavşat & Maçahel

TYPOLOGIES

Yaz Aktiviteleri

DIFFICULTY

18+

MIN. AGE

8 Kişilik Aktivite

1850₺

Şavşat karagöl maçhel aktiviteleri, 4matic travel vip aktiviteleri keşf etmeye hazırmısınız?  aktivitelerimiz hakkında detaylı bilgileri edinin.    

2020 ŞAVŞAT – MACAHEL TUR TARİHLERİMİZ

 

NOT :  Tur tarihlerimiz 1 Eylül de eklenecektir.

 

 

ULAŞIM :

Aktivitemizin Hareket Saati ve Yeri: 10:00 Trabzon Havalimanı

Bitişi Saati : 20:00 Trabzon Havalimanı

Lütfen dönüş biletlerinizi 19:,00 Sonrasına alınız.

Şavşat Karagöl & Maçahel Özet

 • Mençuna, Maral şelaleleri
 • Bakir doğası ile Maçahel
 • Keşfedilmeyi bekleyen Cittaslow (sakin şehir) ünvanlı Şavşat
 • Şelaleler, göller, kaleler ve birbirinden güzel köyler
 • Gürcü kültürü
 • Leziz yöresel yemekler

TRABZON, ÇİFTE KÖPRÜ , MENÇUNA ŞELALESİ, ŞAVŞAT

 

Aktivite sorumlusu sizi Trabzon Havaalanı‘nda karşılayacak. Sorumlu arkadaşımız  sizin için seçtiği güzel bir noktada sabah kahvaltımızı yapıp Arhaviye doğru devam ediyoruz.

Bugünkü yolculuğumuz biraz uzun sürecek fakat Doğu Karadeniz’in en önemli ve özgünlüğünü korumuş yerlerinden biri olan Kamilet vadisi ayrıca Mençuna şelalesini göreceğiz.

Sorumlu arkadaşınıza Mençuna şelalesi hikayesini anlatmasını hatırlatın. Ancak yol üstünde de uğrayacağımız yerler var  Çifteköprü , 18.yy da yapılmış ikiz köprüleri gördükten sonra bir önceki satır’da yazan şelalemize çıkıyoruz.

Çifte köprüyü ve Mençuna şelalesini fotoğraflayıp aynı yoldan geri dönüyoruz ve Arhavi’de öğle yemeğimizi alıyoruz.

Yemeğin ardından Şavşat’a doğru yolumuza devam ediyoruz.

Şavşat’ın en önemli özelliği merkezden hangi yöne giderseniz gidin veya rastgele bir yolu takip edin mutlaka hoşunuza gidecek, doğal veya yerel özellikleri ile sizi büyüleyecek bir yere ulaşmanızdır.  Akşam yemeği otelimizde.

Konaklama Tipi: Ahşap evleri olan yeşil vadi otel veya şavşat green valley

ŞİRATA GÖLLERİ , ŞAVŞAT KARAGÖL,TİBET KİLİSESİ, ŞAVŞAT IN GİZLİ PERİ BACALARI

Sabah alacağımız kahvaltının ardından 1 saatlik bol manzaralı araç yolculuğu ile Şavşat’ın en büyük köyü olan Pınarlı Köyü‘nden geçerek Balıkgöl’e varıyoruz.  Yürüyüşümüz ilk etapta biraz dik gelebilir ama çok uzun sürmeyecek merak etmeyin.

Arsiyan Dağı’nın eteklerinde yükselerek göreceğimiz iki yanlı manzara muhteşem. Zaman zaman yok olmaya yüz tutmuş kağnı arabası izlerini takip ederek ilerleyeceğimiz patika bizi Şirata Gölleri‘nin ilki ve küçüğü olan göle çıkaracak.

Gittiğimiz mevsime göre su seviyesi değişen gölün rengi beklemiş yoğurt suyuna benzediği için bu ismi almış, veya göller kurumuş olabilir, Burada bizim amacımız doğa yürüyüşü. fakat göllerde su var ise  yüzmek serbest. (Gürcüce). Hemen ilerisindeki ikinci ve ismi Büyük Şirata olan göl temmuz ağustos aylarında çok alçalıyor.

Eğer şanslı isek ortamın bakirliğinden yararlanan angut kuşlarını görebiliriz.

Yürüyüşümüze yokuş aşağı devam ederek tekrar Balıkgöl’üne ulaşıyoruz. Burada kısa bir fotoğraf molası verdikten sonra harika bir öğle yemeği için Fevzi Abi ve Nazire Ablanın yerine gidiyoruz. Lokal öğle yemeğimizi aldıktan sonra  Şavşat Karagöl’e doğru harekete ediyoruz.

Göl etrafında yürüyüşün ardından biraz serbest zaman vereceğiz. İsteyenler kayık kiralayarak göl üstünde keyif yapabilirler.

Karagöl’den ayrıldıktan sonra  yol üstündeki Tibeti Kilisesi’ne uğrayacağız. Yıkmak için çok uğraşmışlar ama çatısı hariç ön kısmı hala dimdik ayakta duruyor.

Kiliseyi fotoğraflayıp günün ödülü Sizi süpriz bir gün batımına götürüyoruz.i gece yıldızları seyretmeye sizi seyir terasına götüreceğimizi kimse bilmesin :)

Konaklama Tipi: Ahşap evleri olan yeşil vadi otel veya şavşat green valley

NOT : Peri bacaları doğal oluşumdur.

MEYDANCIK , MISIRLI , PAPART , ÇURİPİRA YAYLASI , MAÇAHEL

Kahvaltımızın ardından yönümüzü Maçahel’e çeviriyoruz. Şavşat’tan Maçahel’e geçmek için 3 alternatif yolumuz mevcut. Hangisinden gitsek manzara mükemmel. Hava durumuna bağlı olarak belirliyoruz. İlk olarak Meydancık’a hareket ediyoruz.

Buradan yükselerek önce Mısırlı’dan geçiyoruz daha sonra da Papart ormanlarına giriyoruz ve Çuripira Yaylası’na doğru yükselmeye başlıyoruz.

Yaylanın fotoğraflarını çektikten sonra geçidi aşarak müthiş kayın ormanları arasından yürüyerek UNESCO’nun Türkiye’deki tek Biyosfer Rezerv Alanı olan Macahel’e inişe geçiyoruz.

Maral şelalesi için   Maral Köyüne devam ediyoruz ve belirli bir yere kadar aracımızla gittikten sonra çok kısa bir mesafe, yaklaşık 10dk yürüyerek, Maral şelalesine ulaşıyoruz. Şelale yaklaşık 64m yükseklikten tek kırımda dökülüyor.

Burada sadece 20-30m’lik bir mesafeyi şelaleyi görebilmek için ormanın içinden biraz dik bir patikadan aşağıya doğru iniyoruz. Seyir terasında şelaleye karşı sizi süprizler bekliyor.

Şelaleye karşı 30dk kadar bir zaman geçirdikten sonra tekrar Macahel merkez e dönüyoruz. İremit köyünde bizi SEVDA ABLANIN İNANILMAZ yemekleri bekliyor.

Öğle yemeğimizi yedikten sonra camili tarihi camiyi ziyaret ediyoruz ve sınır kapısında askerlerimize selam verip Borçka Karagöl e doğru yola devam ediyoruz.

Borçka Karagöl ü dolaşıp akşam uçağımız için Trabzon a doğru ayrılık vakti diyoruz.

Sevgilerle :)
biz sizleri özleyeceğiz..

AKTİVİTE FİYATINA DAHİL OLANLAR

 • Profesyonel rehberlik hizmeti
 • 2 gece konaklama
 • 2 kahvaltı
 • 3 öğle yemeği
 • 2 akşam yemeği
 • Ören yeri girişleri
 • Tüm ara transferler
 • Havaalanı transferleri

FİYATA DAHİL OLMAYANLAR

 • Trabzon’a ve Trabzon’dan ulaşım.
 • Oteldeki  tüm ekstralar ( türk kahvesi vs. vs. )
 • Dahillerde belirtilmeyen tüm hizmetler

 

 

Güzel ve keyifli bir tatil geçirmenizi sağlayacak önemli maddelerden biri de nasıl giyindiğinizdir. Özellikle bu tatil doğada geçiyorsa.

Aşağıda size önerdiğimiz giyim ve malzeme listesini göreceksiniz.

Küçük sırt çantası: Yürüyüş esnasında polar, matara, krem, kumanya gibi sık kullanacağınız malzemelerinizi koyacağınız 20-30lt kapasiteli, mümkünse bel kolonu olan sırt çantası.

Yürüyüş Botu: Yürüyüşler genelde patikalarda geçeceği için sert tabanlı ayakkabıları tercih etmelisiniz. Biz size su geçirmez özelliğe sahip yürüyüş amaçlı botları öneriyoruz. En önemli detay botlarınızın bilekleriniz sarmasıdır. Turda giyeceğiniz ayakkabıyı uzun süredir kullanmıyorsanız lütfen şehirde bir gün giyin.

Yağmurluk: Genelde panço denen sırt çantanızla aynı anda giyebileceğiniz, bol ve diz altına kadar sizi koruyan özel amaçlı yağmurluklardır.

Baton: Doğa turlarında özellikle inişlerde kolaylık ve denge sağlar.

Baş: Mevsime göre, bere, buff, şapka bulundurun.

Üst: Sizi rüzgardan ve soğuktan koruyacak polar, gün sayısının en fazla 2 katı t-shirt, sweat shirt yeterlidir. Termal t-shirtler yürüyüşler için en uygun giysidir.

Alt: Sentetik kumaşlı pantolonları tercih etmelisiniz. Bu tür kumaş ıslansa bile çok çabuk kurur ve ısıyı muhafaza eder. Mevsime göre kısa pantolon da bulundurun. Kot pantolon kesinlikle önermiyoruz.

Ayak: Yürüyüşte ve sonrasında olmak üzere yeterli sayıda çorap bulundurun.

Matara: En az 1 lt’lik su kabı. Eğer keyfinize düşkünseniz termos getirebilirsiniz fakat hafif olanları tercih edin.

İlkyardım: Rehberlerimizde ilkyardım malzemeleri olmasına rağmen kendinize küçük bir ilkyardım çantası hazırlayın ve sürekli kullandığınız ilaçları bulundurun.

Kişisel: Kişisel bakım malzemelerinizi unutmayın. Diş fırçası, macunu, koruyucu kremler, parfüm, hijyen ürünleri gibi. Bunlar dışında şarj cihazlarınızı ve fotoğraf alışverişi için flash bellek getirmeyi unutmayın.

 

NOT:

aktivitelerimize 18 yaşını doldurmuş herkes katılabilir.

 

AKTİVİTE PROGRAMINDA GERÇEKLEŞEBİLECEK OLASI DEĞİŞİKLİK SEBEPLERİ

Konaklanacak otel ve pansiyonların durumuna göre programa tersten de başlanabilir. Hava koşullarına göre manzara seyri açısından gidilen yerlerin  sırası değiştirilebilir. Hava ve yol koşulları sebebiyle gidilemeyen yerlerin  yerine koşulların uygun olduğu başka bir yerlere  gidilecektir.

KATILIM KOŞULLARI

4matic travel aktivitelerimizde yaralanma, hastalık, ekipmanın arızası, izinler, hava koşulları, grup yapısı, müze ve ören yerlerinin kapatılması/kapalı olması gibi nedenlerden dolayı aktivite programında genel akışı ve paket içeriğini bozmayacak şekilde düzenleme ve değişiklik yapma hakkını rehberlerine vermiştir.
Katılımcı tur programının esaslı değişimi durumunda cayma hakkını kullanabilir.

AKTİVİTE KAYIT KOŞULLARI

Rezervasyon sırasında aktivite bedelinin %50’si depozito alınır. 30 gün kala tüm ödemeler tahsil edilir.
Özel olarak hazırlanan aktiviteler:
Rezervasyon sırasında aktivite bedelinin %50’si veya tamamı ödenecek şekilde iki fiyat verilir.
Tüketici/tüketiciler hangi tür ödeme yapacaklarına kendileri karar verip firmamıza bildirir. 60 gün kala tüm ödemeler tahsil edilir

İPTAL KOŞULLARI

Mücbir haller dışında 4matic travel, ilgili aktivite yeterli sayıya ulaşamaması dışında aktivite iptal etmez. 4matic travel tarafından iptali halinde sadece aktivite ücreti iade edilir.Kişiler aktivite hakkını 7 gün öncesinden bir başka kişiye devredebilir.