Altıparmak zirve turu

TYPOLOGIES

Yaz Aktiviteleri

DIFFICULTY

18+

MIN. AGE

15 Kişilik Aktivite

1.850₺

   

 

2020 ALTIPARMAK ZİRVE TUR TARİHLERİ

3-6 Temmuz 2020

2-5  Agustos 2020 ( Laz Yaylası Şenliklerinin 1. gününe denk gelmektedir.)

4-7  Eylül 2020

GEZİLECEK YERLER
-Kaçkar Altıparmak
-3000m Kampı ve Kaçkarın Kalbi Gölü
-Kapı Gölü ve Didingola Yaylası
-Bal Ormanı, Anıt Ormanı Vadisi Maselevat, Zisto, Celevatha , Dortini Şelalesi , Komatti Yaylası
-Egrisu Şelalesi , Eğri Su Yaylası
-Orta ve zor seviyeli yürüyüşler
-3 gece yayla  dağ oteli , her oda banyo tuvaleti içindedir
-Farklı bir rotadan dönüş
-Kva Bajgi ( Çatal Kaya ) aşıkların kayası , Adalı göl,koç düzü yaylası,pimbilona,ombole,sataple,taxigeri
NOT : Herkesin göremediği gezemediği Laz yaylaları
Yukarıda yazan yer isimleri genel olarak Lazca’dır

ULAŞIM BİLGİLENDİRME
Tur Hareket Saati ve Yeri: 10:00 Trabzon Havalimanı

Bitişi Saati : 20:00 Trabzon Havalimanı
NOT : Lütfen dönüş biletlerinizi 19:00 Sonrasına alınız.

 

REHBERLER

Adem KESTİ 

Besim GÜNAY

Sabah 10:00’da trabzondan hareket edip çamlıhemşin fırtına vadisine doğru yola çıkıyoruz.
Yolda rehberiniz size genel olarak aktivitelerimiz hakkında bilgi paylaşımında bulunacaktır Çamlıhemşin’e varış süremiz iki saat.

Çamlıhemşinde yöresel öğle yemeğimizi yedikten sonra genel ihtiyaç alışverişimizi yapıp maselevat vadisine doğru yol alıyoruz.

Maselevat vadisin de yer yer bazı noktalarda rehberimiz size vadiyi anlatırken güzel noktalardan fotoğraf almayı untmayalım. Komatti yaylasına doğru ilerlerken yol üzerinde ÇETEKALİVİ şelalesin de kısa bir mola vereceğiz.

Şelale adını vadinin gizli bir noktasından almakta genel olarak uzaktan bakıldığı zaman bir şelalenin olduğunu anlamanız mümkün değil fakat şelale bir anda karşınıza çıkıyor
işte adını buradan alıyor.

Şelalede herkes fotoğrafını çektiyse ,o zaman yolumuza devam edelim.
Önümüzde 1300rakım da Komatti yaylası fakat öncesinde endemik çiçekleri ve beyaz orman gülü ile meşhur ( tescillenmiş 9 Dortini Mezrasını göreceğiz. Dortini ile Komatti yaylası arasında 50 ila 100m rakım farkı vardır. Bu 100m rakım da bitki örtüsünün ne derece değiştirğini sizlerde fark edeceksiniz.

Komatti yaylasının içinden geçerek ( burada mola vermiyoruz ) EĞRİSU şelalesine çıkıyoruz. Eğrisu şelalesini fotoğraflamak için mola veriyoruz. Yolumuza devam edip Eğri Su Yaylasına varışımız 16:00
Hava şartlarına bağlı olarak , hava güneşli ise Eğri Su yaylasında rehberimiz sizin için açık ateşte çay demleyecektir. Suyu ile ünlü yaylamızın çayını içmezsek olmaz :)

Çayımızı içip etrafı toparlıyoruz ve Lelvani tepesinde aracımız bizi bırakıyor. Araç Konaklayacağımız Didingola yaylasına bizsiz devam edecek. Biz ekip olarak Didingola yaylasına yürüyerek varmış olacağız.
Hava koşulları uygun ise bu yürüyüşümüzü gerçekleştiriyoruz. Nozona yaylasına tepeden bakıp , altı parmak kaçkarların gün batımı fotoğraflarını çekiyoruz ve konaklayacağımız yayla otelimize varmış oluyoruz.

Yaylada sizleri yayla çocukları karşılayacaktır.

Otelimize yerleşiyoruz.
Akşam Yemeği otelde ;

Hava güzel ise ( sis yoksa ) rehberimiz sizi yıldızları izlemek için dışarı çıkaracaktır.
Yıldızları izlerken kimse konuşmasın..

Dilekler tutulsun.

2400 rakımdan muhlama , tereyağlı yayla yumurtası , el yapımı reçeller peynirler , kimse kalmasın buyurun sabah kahvaltısı sizleri bekliyor.

Sabah kahvaltımızı en güzel şekilde yapıyoruz. Ufak bir not , yolumuz uzun , yürümeli bir gün olduğu için kahvaltımızı iyi yapıyoruz.
Yola çıkmadan önce Bu gün için kumanya hazırlıyoruz.

İlk rotamız kapı gölü. Kapı gölünün bir hikayesi var , hikayesini dinlemek için öncelikle Göle kadar çıkmamız gerekiyor. 1,5 – 2 saatlik yürüyüşten sonra kapı gölüne varmış oluyoruz. Hava güneşli ise evet mayolarımızı giyiyoruz. kapı gölünde yüzme keyfini kaçırmıyoruz.
Rakım 2650

Kapı gölünde kumanyamızı yedikten sonra  didibulut tepesine doğru yürüyüşe devam ediyoruz  yer yer yatay geçişlerimiz olacak yer yer tırmanış hemen panik yapmayalım
tırmanış derken yokuş demek istedik.

DİDİBULUT tepesi adını ; her yere hakim tepe olmasından alıyor.

DİDİBULUT tepesinde hep beraber gün batımını izliyoruz  eğer şanslıysak ki elbette bu noktada olmanız sizin ne kadar şanslı insan olduğunuzu göstermektedir , daha bir şanslıysak gün batımı ve bulut denizini göreceğiz.

Gün batımı bittikten sonra Akşam yemeği için otelimize dönüyoruz.
Didibulut tepesi rakım : 3000m


 

Bugünü anlatmadan önce önemli bir hususa değinelim. Her ne kadar turumuzu espirili bir dilde anlatmaya çalışıyorsak da bu aktivitelerin kolay olduğu değil eğlenceli olduğu anlamına gelmelidir. Altıparmak zor ve uzun yürüyüşlerin olduğu fakat tecrübe gerektirmeyen bir programdır.

Bu aktivitenin özellikle zirve günü yani bugün oldukça zordur. Birçok kişinin sadece bu amaçla geldiğini biliyoruz, ama dağa çıkmak sadece inanmak ya da çok istemekle olmuyor. Fiziksel durumunuz, aklimatize olmanız, o geceki uykunuz, yedikleriniz ve hatta karakteriniz ile ilgilidir. Her şeyden önce bunun bir grup aktivitesi olduğunu unutmamak gerek. Bazen grubun geri kalanı için üzüleceğiniz bir karar almanız gerekebilir. Bazen içinde bulunduğu durumdan dolayı bu kararı almakta zorlanan arkadaşlarımız mutlaka aktivite sorumlusu kararına uymalı. Sorumlu arkadaşımızın bu konuda kesin ve son sözü söyleyendir.
ve grup ikiye ayırıp zirve yapmak isteyenler ve fotoğraf çekmek istiyenler

zirve için..
Sabahın ilk ışıklarıyla başladığımız yürüyüşe ilk 60 dakika S’ler çizen dik bir yamaçtan dere başı geçidine doğru inmeye başlıyoruz. Bir tempo tutturarak indiğimiz rotamızdaki ilk uzun molamız 2700m yüksekteki Altıparmak dağlarının tam dibine sayılabilecek dere başı geçidi 

Moladan sonraki hedefimiz 90 dakikalık yürüyüş mesafesinde bulunan 3300 metre yükseklikteki Karar Noktası. Buraya karar noktası diyoruz çünkü geri dönmek isteyenler burada çıkacakmıyım dönecekmiyim kararını vermeli. Karar veremeyenlere biz yardımcı oluyoruz.

Karar noktasından sonra dik, kayalık, çarşak dolu, sezona göre yer yer kar ve buz olan çıkıştan sonra 3675 metrede Karadeniz’in en yüksek 2. noktasına, Kaçkar Dağı’nın devamı olan altıparmak zirvesine ulaşıyoruz. Burada bazılarımız hayatı için önemli kararlar alıyor bazılarımıza ise tam aydınlanacakken bir gülme geliyor :) Altıparmak Zirve’nin kime ne katacağını bilemeyiz ama neredeyse herkesin yaşadığı en büyük deneyim. Veya yaşayacağı daha büyük deneyimlerin başlangıç noktası. Artık Kaçkar Zirve için hazırsınız. :)

Hava koşulları uygunsa zirvede yarım saat kalıyor ve aydınlandıktan sonra , inişe geçiyoruz. İnişin çıkıştan daha zor olduğunu aklınızdan çıkarmayın. Aynı rotadan otelimize dönüyoruz. Bazıları bir an evvel otelde günün yorumlarını yapmak için sabırsızlanırken, bazıları her taşın üzerinde dinlenerek inmeyi tercih ediyor. Kamp alanına olimpiyat şampiyonu edasıyla gelen de oluyor, ağlayarak, bela okuyarak gelen de.

Önemli : Lütfen yanınızda getirmeniz gereken malzemeleri çok dikkatli okuyun. Kaçkar, spor ayakkabı ile çıkılacak bir dağ değildir. Zirve çıkışının en önemli belirleyicisi hava koşullarıdır.

Sabah kalkış saatimiz 9:00

Hareket saatimiz : 11:00

Kahvaltımızı bitirdikten sonra eğer hava güzel ve açık ise , yayla otelimizin hakim noktasından son çaylarımızı içiyoruz. Yaylayı izledik ve artık yayladan ayrılık vakti gelmiştir. Tabi ki araca gitmiyoruz.

Araç bizi Adalı Göl de beklerken  , biz 700 yıllık bir tarihi olan , eski yayla patikasını kullanarak , Çatal kaya ve sonrasında adalı göle yürüyoruz. Bu yürüyüşümüz ortalama 1 saat sürecek.

Koçdüzü yaylası

Adalı göle vardıktan sonra adalı gölün hikayesini rehberinizden dinlemeyi unutmayın.

Gölün etrafından dolaşıp aracımıza gidiyoruz ve koç düzü yaylasının içinden geçip yolumuza devam ediyoruz.

Çamlıhemşin e varana kadar bir çok eski yerleşimlerden geçeceğiz. Bazı noktalarda duracak ve fotoğraf çekimleri yapacağız.

Maselevat vadisi yol ayrımına geldikten sonra Çamlıhemşin e devam edeceğiz.

Bu gün yemeğimizi Harika yemekleri olan bir noktada yiyeceğiz, Yerin adını yazmıyoruz süpriz olsun.

Ve trabzon havaalanına doğru yola devam ediyoruz.

NOT : Uçak biletlerinizi akşam 19:00 ve sonrasına almanız rica olunuz. Öncesinde olan biletler için bazı programları iptal etmek durumunda kalıyoruz. 

 

 

AKTİVİTE FİYATINA DAHİL OLANLAR

-Profesyonel rehberlik hizmeti
-3 gece konaklama
-Sabah kahvaltısı
-Öğle yemekleri (Kumanya)
-Akşam yemekleri
-Ören yeri girişleri
-Tüm ara transferler
-Havaalanı transferleri

FİYATA DAHİL OLMAYANLAR

-Trabzon’a ve Trabzon’dan ulaşım.
-Oteldeki  tüm ekstralar
-Otelde Single Konaklamak isteyen misafirlerimiz lütfen önceden bildirsinler
-Single farkı 250 tl dir.

Ekipman Listesi : 

-Trekking botu  bilekli yürüyüş botları.

-Spor ayakkabı ile gelen misafirlerimiz zirve tırmanışına katılamaz.

-Yağmurluk

-10 veya 15Lt lik sırt çantası ( tırmanış ve yürüyüş ) lerde kullanmak için

-Her gün için 2 T-Shirt Getirmeniz önerilir.

-Güzel havalarda göllerde yüzerim diyenler mayolarını getirsinler.

-Su matarası en fazla 1 lt lik olsun.

Mont: Tercihen su geçirmez sizi soğuktan koruyacak ama çok ağır olmayan bir mont özellikle akşamları çok işinize yarayacaktır.

Uyku tulumu: uyku tulumunuz varsa yeterli özelliklerde olmasına dikkat edin ve rehberinize  danışın.

Baton : Doğa turlarında özellikle inişlerde kolaylık ve denge sağlar. Nasıl doğru şekilde kullanılacağınızı rehberinize sorabilirsiniz.

Baş : Mevsime göre, bere, buff, şapka bulundurun.

Alt :Sentetik kumaşlı pantolonları tercih etmelisiniz. Bu tür kumaş ıslansa bile çok çabuk kurur ve ısıyı muhafaza eder. Pantolonların kargo tipi bol cepli olmasında fayda var. Mevsime göre kısa pantolon da bulundurun. Kot pantolon tamamen konu dışında.

Ayak : Yürüyüşte ve sonrasında olmak üzere yeterli sayıda çorap bulundurun.

Fener : Çok büyük olmayan fakat yeterli ışık kaynağı olan yedek pilleri birlikte bir fener. Kafa feneri tercih ediniz.

İlk yardım : Rehberlerimizde ilkyardım malzemeleri olmasına rağmen kendinize küçük bir ilkyardım çantası hazırlayın ve sürekli kullandığınız ilaçları bulundurun.

Kişisel: Kişisel bakım malzemelerinizi unutmayın. Diş fırçası, macunu, koruyucu kremler, parfüm, hijyen ürünleri gibi. Bunlar dışında şarj cihazlarınızı ve fotoğraf alışverişi için flash bellek getirmeyi unutmayın.

konaklama tesisinde odalarda ve odaların bulunduğu bölümlerde ayakkabı ile dolaşmak yasaktır. Lütfen yanınızda bir terlik getiriniz yada çıplak ayak dolaşabilirsiniz. (Bu kural biraz garip gelebilir, ama muhafazakarlıktan değil, tamamen ses ve hijyen için uygulanmaktadır.)

 

Buraya kadar okuduysanız hazırsınız.

 

AKTİVİTE PROGRAMINDA GERÇEKLEŞEBİLECEK OLASI DEĞİŞİKLİK SEBEPLERİ

Hava koşullarına göre , şiddetli yağışlar da zirve programı değişecektir. Değiştirilen program içerik olarak altı parmak kaçkar dağları ve yaylalarında geçecek şekilde olacaktır. Hava koşullarına göre manzara seyri açısından gidilen yerlerin  sırası değiştirilebilir. Hava ve yol koşulları sebebiyle gidilemeyen yerlerin  yerine koşulların uygun olduğu başka bir yerlere  gidilecektir.

KATILIM KOŞULLARI

4matic travel aktivitelerimizde yaralanma, hastalık, ekipmanın arızası, izinler, hava koşulları, grup yapısı, müze ve ören yerlerinin kapatılması/kapalı olması gibi nedenlerden dolayı aktivite programında genel akışı ve paket içeriğini bozmayacak şekilde düzenleme ve değişiklik yapma hakkını rehberlerine vermiştir.
Katılımcı tur programının esaslı değişimi durumunda cayma hakkını kullanabilir.

AKTİVİTE KAYIT KOŞULLARI

Rezervasyon sırasında aktivite bedelinin %50’si depozito alınır. 30 gün kala tüm ödemeler tahsil edilir.
Özel olarak hazırlanan aktiviteler:
Rezervasyon sırasında aktivite bedelinin %50’si veya tamamı ödenecek şekilde iki fiyat verilir.
Tüketici/tüketiciler hangi tür ödeme yapacaklarına kendileri karar verip firmamıza bildirir. 60 gün kala tüm ödemeler tahsil edilir

İPTAL KOŞULLARI

Mücbir haller dışında 4matic travel, ilgili aktivite yeterli sayıya ulaşamaması dışında aktivite iptal etmez. 4matic travel tarafından iptali halinde sadece aktivite ücreti iade edilir.Kişiler aktivite hakkını 7 gün öncesinden bir başka kişiye devredebilir.